TÉMA Příkrmy

Zavádění příkrmů - 1.díl

Pokud kojené i nekojené dítě dobře prospívá, začněte v ukončených šesti měsících. Když dítě projevuje velkou touhu po jídle (natahuje se po něm, dává hlasitě najevo, že chce také ochutnat) je možné začít o pár dní dříve, nejvíce však o týden či dva.

Pokud kojené dítě prospívá pomaleji, poraďte se nejdříve s dětským lékařem nebo laktačním poradcem. Předčasné zavedení příkrmů či podání dokrmů by nemělo být první volbou. 
Pokud přes všechny rady kojené dítě prospívá pomaleji či je částečně na dokrmu umělým mlékem, je možné začít s příkrmy okolo ukončeného 5. měsíce.
Pokud nekojíte a uměle živené dítě má hlad i když denně vypije 900-1000 ml mléčné výživy, je možné začít s příkrmy od ukončeného 4. měsíce.

U nás se obvykle začíná zeleninou, aby si dítě hned zpočátku nezvyklo na sladkou chuť a poté by zeleninu mohlo odmítat. Je možné začít i kaší, pokud je dítě hladovější či pokud se v noci často budí (což ale nemusí být způsobeno hladem, ale pouze zvykem).
Začíná se vždy jedním druhem zeleniny, teprve po 3-4 dnech se přidá další druh zeleniny. Pokud by dítě některou potravinu nesnášelo, šlo by snáze poznat, o kterou se jednalo.
Až si dítě zvykne na zeleninu (zhruba za 2-4 týdny) je možné do ní přidávat důkladně uvařené a velmi jemně nakrájené či nasekané libové maso, zpočátku asi 20g (1 polévková lžíce).
Stejným způsobem se postupuje i u druhého příkrmu – ovoce. Také se postupně několik dnů zkouší jeden druh. Zpočátku se ovoce loupe a krátce podusí (až na výjimky, kupříkladu banán).
V kojení nadále pokračujte i při zavádění příkrmů, potřeba kojení (četnost i délka kojení) bude ze začátku stejná jako v období výlučného kojení. Dítě se teprve bude pomalu seznamovat s novou stravou a způsobem jejího podávání. Kojení bude stále hlavním zdrojem tekutin, živin a energie.

Začněte podávat 1-2 lžičky příkrmu 1-2x denně. Není rozhodující, zda příkrm podáváte před či po kojení, je možné dítě trochu nakojit, nabídnout příkrm a poté dokojit. Množství zvyšujte velmi pozvolna, dítě nenuťte. Plné dávky, která nahradí 1 kojení, se nesnažte dosáhnout dříve než za 2-4 týdny. Plná dávka zeleniny by měla být zhruba 150-200 g.


První příkrmy se podávají ve formě hladké kaše – snažte se vyhnout mixování pokrmů, potraviny rozmačkejte či propasírujte. Mixování se kdysi doporučovalo z důvodu, aby mohl být pokrm podáván v kojenecké lahvi. V dnešní době se ovšem podávání příkrmu v lahvi vůbec nedoporučuje. Také není potřeba podávat příkrm v podobě řidší polévky, vhodnější je kašovitá konzistence. 
Ke zkoušení příkrmů si vyberte dobu, kdy je dítě v dobré náladě a vy nikam nespěcháte.
Obvykle se začíná zeleninou v čase oběda, případně kaší v čase večeře.
Dítě posaďte zpříma, protože vleže nemůže bezpečně polykat. Nabízejte dítěti příkrm tak, aby na něj vidělo. Lžičku vložte na střed jazyka a lehce zatlačte – to přiměje dítě, aby sousto posunulo ze lžičky horním rtem.
Jedno krmení by nemělo trvat déle než 15-30 minut, pokud dítě není nasyceno, nakojte jej, případně nabídněte umělé mléko.

V příštím díle si rozepíšeme, jaké příkrmy jsou vhodné od určitého měsíce.

Jaké máte vy zkušenosti s prvními příkrmy?

Zavádění příkrmů - 1.díl patří do témat
 • kritika otec 24.08.2009 21:25:15

  pěkná píčovina

  • Re: kritika Katka 28.08.2009 12:17:32

   Milý otče ! Pokud máte vlastní dítě, velice ho lituji. Pokud si myslíte, že jakákoliv dobrá rada v oblasti výživy miminek je píčovina, hluboce vámi pohrdám. Přála bych vám, aby jste mohl být na okamžik v mé situaci, kdy musím své předčasně narozené dcerce dávat příkrmy již od necelého pátého měsíce. Jsem ráda za jakýkoli typ na správné krmení, protože již od narození má dcerka problémy s jídlem. Vám to možná nepřijde, ale když vidím malou, jak se trápí s bolestí bříška, ustavičným blinkáním a následovným krmením, protože má opět hlad, dala bych cokoli za to, aby mi krásně papala. Doufám že se nad sebou zamyslíte a své případné připomínky raději nebudete nikomu sdělovat !!!!

 • věda rajce 23.06.2009 08:52:24

  No nazdar ani jsem nevěděla, že je to taková věda. Opravdu zajímavý článek.

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Příkrmy patří do témat

Adresář

Příkrmy ptejte se v poradně

Diskuze na téma Příkrmy

 • Sandra 24.04.2017 13:04 Dětské kaše

  Dobrý den, budu začínat s příkrmy a chtěla bych se zeptat, jestli máte některá zkušenost s…

 • Veronika 14.05.2017 18:05 Dětské kaše

  Za mě má Sunar nejlepšídětské kaše ! Malá jehezky papá a ještě se minestalo, že by mi…

 • Alena 17.07.2017 16:07 Dětské kaše

  Když máte zkušenosti se sunarem, tak mohla bych se zeptat, jaké mléko je vhodné od 6 měsíce ? Moc…

 • 09.03.2016 11:03 Kapičky na prdíky?

  A nám zase espumisan vůbec nezabral, doktorka mi poradila vyzkoušet ho nejdřív dávat přese mě,…

 • 25.10.2016 20:10 Dětské UM Humana

  Myslím, že mají i příchuť banán s vanilkou, ale zatím jsme nezkoušeli. Davídkovi je už 12 měsíců,…

 • Debora 23.09.2017 10:09 Dětské kaše

  Ahoj Maio, pokud má 4 měsíce, tak je ještě brzy, s příkrmy se začíná až tak od šestého měsíce, kdy…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku