Příkrmy

Jak by mělo vypadat první jídlo na lžičku?

Lucie Regenermelová
02.07.2009

Období, kdy se začíná se zaváděním příkrmů, se odvíjí od toho, zda je miminko kojeno nebo krmeno umělým mlékem. Obecně se doporučuje nekojené děti začít přikrmovat od ukončeného 5.měsíce, kojené od ukončeného 6.měsíce.

Předčasné zavádění příkrmů snižuje objem vypitého mateřského nebo kojeneckého mléka a ohrožuje tak zdravý vývoj dítěte. Projeví se to tím, že dítě neprospívá, má průjmy, zvrací a může také dojít k rozvoji alergických onemocnění. Proto je důležité, aby vaše dítě bylo psychomotoricky vyzrálé.

Kdy tedy začít se zaváděním pevné stravy? Rozhodující je, když:

  • dítě saje častěji než 8-12x za 24 hodin (u kojených dětí)
  • je hladové i po vypití více než 900-1000 ml mléka pro kojence za den (u nekojených dětí)
  • udrží lahvičku ve vzpřímené poloze
  • sedí s vaší pomocí
  • zajímá se o potravu, kterou konzumují ostatní členové rodiny
  • má hmotnost nad 6 000 g

Konzistence jídla

První příkrmy se podávají ve formě hladké kaše - snažte se vyhnout mixování, potraviny spíše rozmačkejte či propasírujte. Mixování se kdysi doporučovalo proto, že byl pokrm podáván v kojenecké lahvi. V dnešní době se to ovšem nedoporučuje. Naučte své dítko, co nejdříve papat ze lžičky.

Začínáme zeleninou ...

Pokud bychom začali ovocem,  dítě by si rychle na sladkou chuť zvyklo a nechtělo by pak zeleninové příkrmy baštit.
Obvykle se začíná mrkví, za další 3 - 4 dny můžeme vyzkoušet další druh zeleniny jako např. brambory, brokolici, cuketu, květák, špenát.
Je možno používat zeleninu čerstvou nebo mraženou a připravovat ji nejlépe na páře, aby neztratila tolik potřebné vitamíny.

Zhruba po třech týdnech přidejte do zeleniny také maso, nejlépe kuřecí, krůtí, králičí nebo jehněčí. Postupně by dítě mělo dostávat maso 6x týdně a jeden den v týdnu vařený žloutek

Do jídla dejte lžičku olivového oleje kvůli skupině vitamínů rozpustných v tucích - tedy A,D,E,K.

Pokud jste toho uvařila víc, můžete nechat porci na druhý den v lednici, ale max. 24 hodin. Anebo si dejte zbytek do skleničky od přesnídávky a zamražte.

Můžete také koupit hotové jídlo např. od firmy Hipp, Hami, Hamánek, Sunárek a další. Budete mít tak více času na hrátky se svojí ratolestí a jistotu, že má kvalitní, vyvážené jídlo bez chemikálií. Výrobci nabízejí široký výběr různých chutí a vůní.

U nekojených dětí již v tomto měsíci začínáme ovocem. Pozor, máte-li vy sama silnou alergii na potraviny - ovoce, vaše dítko to mohlo zdědit! Alergeny se vytvářejí nejvíce právě do jednoho roku,  proto je potřeba se možným vyvolavatelům alergických reakcí vyhnout. V příštím díle si o ovocných příkrmech povíme více.

A jak vypadal první příkrm u nás?

S nadšením jsem své dcerce nabídla první lžičku mrkvičky. K mému údivu si vůbec nepochutnávala. Chvíli mrkev převracela v puse a nakonec ji vyplivla. Ale nebojte, začátky jsou u všech téměř stejné.  Zpočátku sní pár lžiček a je potřeba je dokojit nebo dokrmit umělým mlékem. Děti si na jídlo jiné konzistence podávané lžičkou musí zvyknout. Vždyť půl roku pily mlíčko a teď jsme si pro ně nachystali něco nového, zvláštního.

Stolování

Krmili jsme v houpacím křesílku Fischer Price, je polohovací, takže pokud dítě samo nesedí, je to ideální. Doporučuji dát dítěti kolem krku plínku místo bryndáku, nám byl v tomto případě bryndáček malý. Ikea prodává omyvatelné bryndáky i s rukávky, 2 ks za cca 100 Kč.

Jídlo jako rituál

Každý den byste měli krmit ve stejnou dobu, aby si dítě zvyklo na nový rituál
Hlavně na dítě nespěchejte, čím více ho budete nutit, tím méně toho sní. U nás zabíralo, když jsem předváděla, jak mi mrkvička chutná. Když malá viděla, jak si pochutnávám, také neodolala. Uvidíte, že za pár dní už toho bude mít víc bříšku než na bryndáku.

K večeři obilná kašička

Ze začátku jsou vhodné kaše rýžové a kukuřičné, protože neobsahují lepek.
Můžeme kupovat mléčné či nemléčné. Mléčné kaše smícháme jen s převařenou vodou, nemléčné dáme do mateřského nebo umělého mléka.

V obchodech naleznete nepřeberné množství instantních kaší. Na každé krabičce je uvedeno, od kterého měsíce je vhodné tuto kaši dětem podávat a zda je mléčná či nemléčná. Opět by měla být večeře podávána lžičkou. Jen pokud je vaše dítko už hodně unavené, můžete mu dát řídkou kašičku z láhve, ideální jsou tekuté kaše od firmy Sunárek nebo Nestlé.

A nyní jeden recept vhodný pro toto období:

ŠPENÁTOVÁ POLÉVKA

mražený špenát - ne protlak
2 brambory
1 vařený žloutek
1 lžička kvalitního oleje

Do uvařených brambor přidáme špenát a chvíli společně povaříme. Nakonec rozmixujeme do hladkého krému. Do hotové polévky vmícháme lžičku oleje a v misce posypeme rozdrobeným vařeným žloutkem.


Jak jste zvládli první jído na lžičku vy? Které jídlo má vaše dítko nejraději? Podělte se s námi o vaše zkušenosti.

Autor: Lucie Regenermelová

Zdravé jahody, ale pozor ne pro každého
Léčebné účinky šalvěje

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Laktační psychóza
Laktační psychóza

Laktační psychóza

Pro každou matku by mělo být narození dítěte tím nejkrásnějším okamžikem v životě. Existuje však onemocnění, které toto období může proměnit v peklo pro celou rodinu. Je to laktač ...