TÉMA Příkrmy

Jak začít s prvními příkrmy

Podávání prvních příkrmů je přelomem stravování u každého dítěte. Jak na to, aby dítě příkrm neodmítalo? Začít ovocnými či zeleninovými příkrmy? Není třeba se bát alergických reakcí? Vše si řekneme v dnešním článku, aby podávání prvních příkrmů bylo co nejsnazší.

Kdy začít s prvními příkrmy?

Univerzální pravidlo, kdy přesně začít s příkrmy, neexistuje. V poslední době se názory na toto téma hodně různí. Před časem naprosto převažoval názor, že u nekojených dětí můžeme příkrmy zavádat od 5. ukončeného měsíce, u kojených děti ještě o měsíc později. Pozdější zavádění příkrmů bylo zdůvodňováno kvůli možnému riziku potravinových alergií a kvůli nedostatečně vyvinutému zažívací traktu dítěte. Ovšem podle nejnovějších studií lze začít s příkrmy již od 4. ukončeného měsíce, a to u všech dětí, protože zavádění příkrmů nemá na vznik alergií téměř žádný vliv.

Některé kojící maminky podávání příkrmů odmítají do 1 roku dítěte (i déle), protože to považují za zbytečné. Volba je tedy na každé mamince zvlášť.

Když dítě odmítá příkrm

Chce to trpělivost! Podávání prvních lžiček je pro většinu matek dosti stresovou zkouškou. Pečlivě připravený příkrm, dítě v jídelní židličce s obrovským bryndákem - a jde se na to. Jenže ouha, dítě otáčí hlavičku, příkrm vyplivuje, neotvírá pusinku, škube s sebou ze strany na stranu a do pár minut se začne vztekat a je po jídle. I v takovém případě se nesmíme vzdát, je to velmi častý obrázek a může se opakovat i v řádu několika dní. Pro dítě jsou to nové chutě, musí si zvyknout na jiný pohyb ústy (žvýkání a polykání) a většinou pár dní trvá, než si dítě na vše nové přivykne a začne jíst normálně. Nemusíme mít obavu, že dítěti žádný z podávaných příkrmů nechutná, to může být pravda jen částečně.

Při prvních pokusech se doporučuje začít opravdu 2 - 3 lžičkami, i ty jsou úspěch, poté dokrmit mateřským či umělým mlékem. Pokud chceme, aby si dítě rychleji zvyklo, můžeme zkusit příkrmy připravovat z mateřského mléka či umělého mléka (kaše apod.)., nebo pár kapek vždy do příkrmu přimíchat.

První příkrmy by měly mít co nejřidší konzistenci, aby se dítěti dobře polykaly. Zhruba od 8. měsíce můžeme v příkrmu začít nechávat i větší kousky, část příkrmu už nemixujeme, ale rozmačkáme vidličkou. Dítěti lze podávat i kousky zeleniny či ovoce, aby trénovalo kousání, hodí se třeba jablko, mrkev apod.

První příkrmy pro děti a nejvhodnější potraviny

První lžičky podáváme nejlépe na oběd, později i na večeři. Na oběd bychom měli začít zeleninovými příkrmy, aby si dítě nejdříve zvyklo na nesladkou chuť. Na večeři zkusíme obilnou či rýžovou kaši, ta dítě dobře zasytí. V těchto začátcích dáváme na snídani a dopolední a odpolední svačinky stále mateřské či umělé mléko, jak je dítě zvyklé.

A kterými potravinami začít? Je dobré sáhnout po těch, na které je tělo v našich zeměpisných šířkách dobře adaptované, a u kterých je možnost alergické reakce velmi malá, patří sem mrkev, brambor a dýně. Jsou to lehce stravitelné suroviny s dostatkem výživných látek. První příkrmy by měly být pouze z jednoho druhu zeleniny, ty zkoušíme několik dní po sobě, pak přidáváme další a posléze kombinujeme. Během těchto "zkoušek" pozorujeme, zda dítě po příkrmu nebolívá bříško, nemá vyrážku apod. Pokrm z více složek zařazujeme až poté, co si ověříme, že dítě na všechno dobře reaguje. Postupně zařazujeme ostatní druhy

Kolem osmého měsíce by mělo dítě dostávat mateřské mléko už jen na snídani a odpolední svačinku. Ostatní jídla už by měla pokrývat příkrmová strava - zeleninové příkrmy (i s masem) na oběd, ovocné příkrmy na dopolední svačinku a obilné či rýžové kaše na večeři. Postupně nahrazujeme i odpolední kojení, a to ovocným příkrmem, který můžeme doplnit jogurtem či tvarohem. Chutě můžeme podle libosti kombinovat,

První příkrmy nezapomínáme doplnit také o pár kapek olivového oleje, aby se do těla vstřebaly i vitamíny rozpustné pouze v tucích.

Přidávání masa a mléčných výrobků je doporučováno, ale jiný názor na to samozřejmě mohou mít maminky, které dítě chtějí vést vegetariánskou či veganskou cestou stravování. Nutností je samozřejmě zajistit správný přísun živin.

Vhodné a nevhodné potraviny na první příkrmy

Vhodnými potravinami jsou již zmíněné potraviny jako mrkev, brambor a dýně, dále pak kedlubna, cuketa, květák, brokolice, jablko, hruška, meruňka. Z masa pak králičí, drůbeží a krůtí, dobře stravitelná je i rýže, přidáváme také žloutek.

Mezi nevhodné potraviny, které zařazujeme až později, patří exotické ovoce, luštěniny (vyjma červené čočky), bílek, tučné maso a celozrnné výrobky.

Příkrmy připravujeme bez soli, cukru a koření

Do prvního roku dítěte bychom neměli vůbec při vaření příkrmů používat sůl a cukr, vyhýbáme se i koření, špetka libečku však neuškodí. Příkrmy by měly být chuťově spíše neutrální.

Foto: Pixabay.com

Jak začít s prvními příkrmy patří do témat
 • Hana 22.06.2016 20:21:26

  Já jsem objednávala z www.czlekarna.cz ;-)
  Tak tam můžeš taky mrknout ..

  • Re: Dita 05.07.2016 06:59:10

   Děkuji mnohokrát! Hned nějaké odtamtud objednám.
   To se bude hodit i na jiné věci.

 • Dita 17.06.2016 08:59:52

  A v jaké třeba kupuješ? Nebo ani nevím, že v lékárnách se to dá koupit vlastně. . spíš na internetu, ne?

 • Veronika 14.06.2016 08:09:29

  Jsou dobré, nebojím se to kupovat. Jestli chceš mít trošku jistotu, tak to kup v lékárně, jak píše paní Hana.

 • Hana 10.06.2016 09:43:40

  Ted bude léto, bude k dostání více ovoce, tak můžeš dávát všechno možné. Do roka by se mělo zařadit prý všechno.
  Občas taky ale koupím ty kapsičky ovocné, ale raději v lékárně. Minule jsem objednala z internetu jich více, a máme zásoby.)

 • Dita 08.06.2016 10:04:05

  A co s ovocem? co dávat 9 měsíčnímu? Dávám pořád to stejné :/ banán, jablko , hrušku..
  A kupujete ty kapsičky ovocné? Je to dobré?

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Příkrmy patří do témat

Adresář

Příkrmy ptejte se v poradně

Diskuze na téma Příkrmy

 • Sandra 24.04.2017 13:04 Dětské kaše

  Dobrý den, budu začínat s příkrmy a chtěla bych se zeptat, jestli máte některá zkušenost s…

 • Veronika 14.05.2017 18:05 Dětské kaše

  Za mě má Sunar nejlepšídětské kaše ! Malá jehezky papá a ještě se minestalo, že by mi…

 • Alena 17.07.2017 16:07 Dětské kaše

  Když máte zkušenosti se sunarem, tak mohla bych se zeptat, jaké mléko je vhodné od 6 měsíce ? Moc…

 • 09.03.2016 11:03 Kapičky na prdíky?

  A nám zase espumisan vůbec nezabral, doktorka mi poradila vyzkoušet ho nejdřív dávat přese mě,…

 • 25.10.2016 20:10 Dětské UM Humana

  Myslím, že mají i příchuť banán s vanilkou, ale zatím jsme nezkoušeli. Davídkovi je už 12 měsíců,…

 • Debora 23.09.2017 10:09 Dětské kaše

  Ahoj Maio, pokud má 4 měsíce, tak je ještě brzy, s příkrmy se začíná až tak od šestého měsíce, kdy…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku