zdroj: pixabay.com
Příkrmy

Jak začít s prvními příkrmy

Michaela Chylková
19.10.2015

Podávání prvních příkrmů je přelomem stravování u každého dítěte. Jak na to, aby dítě příkrm neodmítalo? Začít ovocnými či zeleninovými příkrmy? Není třeba se bát alergických reakcí? Vše si řekneme v dnešním článku, aby podávání prvních příkrmů bylo co nejsnazší.

Kdy začít s prvními příkrmy?

Univerzální pravidlo, kdy přesně začít s příkrmy, neexistuje. V poslední době se názory na toto téma hodně různí. Před časem naprosto převažoval názor, že u nekojených dětí můžeme příkrmy zavádat od 5. ukončeného měsíce, u kojených děti ještě o měsíc později. Pozdější zavádění příkrmů bylo zdůvodňováno kvůli možnému riziku potravinových alergií a kvůli nedostatečně vyvinutému zažívací traktu dítěte. Ovšem podle nejnovějších studií lze začít s příkrmy již od 4. ukončeného měsíce, a to u všech dětí, protože zavádění příkrmů nemá na vznik alergií téměř žádný vliv.

Některé kojící maminky podávání příkrmů odmítají do 1 roku dítěte (i déle), protože to považují za zbytečné. Volba je tedy na každé mamince zvlášť.

Když dítě odmítá příkrm

Chce to trpělivost! Podávání prvních lžiček je pro většinu matek dosti stresovou zkouškou. Pečlivě připravený příkrm, dítě v jídelní židličce s obrovským bryndákem - a jde se na to. Jenže ouha, dítě otáčí hlavičku, příkrm vyplivuje, neotvírá pusinku, škube s sebou ze strany na stranu a do pár minut se začne vztekat a je po jídle. I v takovém případě se nesmíme vzdát, je to velmi častý obrázek a může se opakovat i v řádu několika dní. Pro dítě jsou to nové chutě, musí si zvyknout na jiný pohyb ústy (žvýkání a polykání) a většinou pár dní trvá, než si dítě na vše nové přivykne a začne jíst normálně. Nemusíme mít obavu, že dítěti žádný z podávaných příkrmů nechutná, to může být pravda jen částečně.

Při prvních pokusech se doporučuje začít opravdu 2 - 3 lžičkami, i ty jsou úspěch, poté dokrmit mateřským či umělým mlékem. Pokud chceme, aby si dítě rychleji zvyklo, můžeme zkusit příkrmy připravovat z mateřského mléka či umělého mléka (kaše apod.)., nebo pár kapek vždy do příkrmu přimíchat.

První příkrmy by měly mít co nejřidší konzistenci, aby se dítěti dobře polykaly. Zhruba od 8. měsíce můžeme v příkrmu začít nechávat i větší kousky, část příkrmu už nemixujeme, ale rozmačkáme vidličkou. Dítěti lze podávat i kousky zeleniny či ovoce, aby trénovalo kousání, hodí se třeba jablko, mrkev apod.

První příkrmy pro děti a nejvhodnější potraviny

První lžičky podáváme nejlépe na oběd, později i na večeři. Na oběd bychom měli začít zeleninovými příkrmy, aby si dítě nejdříve zvyklo na nesladkou chuť. Na večeři zkusíme obilnou či rýžovou kaši, ta dítě dobře zasytí. V těchto začátcích dáváme na snídani a dopolední a odpolední svačinky stále mateřské či umělé mléko, jak je dítě zvyklé.

A kterými potravinami začít? Je dobré sáhnout po těch, na které je tělo v našich zeměpisných šířkách dobře adaptované, a u kterých je možnost alergické reakce velmi malá, patří sem mrkev, brambor a dýně. Jsou to lehce stravitelné suroviny s dostatkem výživných látek. První příkrmy by měly být pouze z jednoho druhu zeleniny, ty zkoušíme několik dní po sobě, pak přidáváme další a posléze kombinujeme. Během těchto "zkoušek" pozorujeme, zda dítě po příkrmu nebolívá bříško, nemá vyrážku apod. Pokrm z více složek zařazujeme až poté, co si ověříme, že dítě na všechno dobře reaguje. Postupně zařazujeme ostatní druhy

Kolem osmého měsíce by mělo dítě dostávat mateřské mléko už jen na snídani a odpolední svačinku. Ostatní jídla už by měla pokrývat příkrmová strava - zeleninové příkrmy (i s masem) na oběd, ovocné příkrmy na dopolední svačinku a obilné či rýžové kaše na večeři. Postupně nahrazujeme i odpolední kojení, a to ovocným příkrmem, který můžeme doplnit jogurtem či tvarohem. Chutě můžeme podle libosti kombinovat,

První příkrmy nezapomínáme doplnit také o pár kapek olivového oleje, aby se do těla vstřebaly i vitamíny rozpustné pouze v tucích.

Přidávání masa a mléčných výrobků je doporučováno, ale jiný názor na to samozřejmě mohou mít maminky, které dítě chtějí vést vegetariánskou či veganskou cestou stravování. Nutností je samozřejmě zajistit správný přísun živin.

Vhodné a nevhodné potraviny na první příkrmy

Vhodnými potravinami jsou již zmíněné potraviny jako mrkev, brambor a dýně, dále pak kedlubna, cuketa, květák, brokolice, jablko, hruška, meruňka. Z masa pak králičí, drůbeží a krůtí, dobře stravitelná je i rýže, přidáváme také žloutek.

Mezi nevhodné potraviny, které zařazujeme až později, patří exotické ovoce, luštěniny (vyjma červené čočky), bílek, tučné maso a celozrnné výrobky.

Příkrmy připravujeme bez soli, cukru a koření

Do prvního roku dítěte bychom neměli vůbec při vaření příkrmů používat sůl a cukr, vyhýbáme se i koření, špetka libečku však neuškodí. Příkrmy by měly být chuťově spíše neutrální.

Foto: Pixabay.com

Autor: Michaela Chylková

SZPI odhalila nezodpovědnost stravovacích zařízení - špatné označování alergenů v potravinách!
Transplantace zvířecích orgánů do lidských těl - etika ustoupí záchraně života

Další články

Mezinárodní den seniorů - slavte s námi!
Nemoci a léčba

Mezinárodní den seniorů - slavte s námi!

28.09.2015

Každoročně již od roku 1998 je 1. říjen věnován seniorům. V tomto roce totiž vyhlásil Státní zdravotní ústav tento den za Mezinárodní den seniorů.